ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY W WOŁOWICACH

logo-xs.png
 
SAMORZĄDOWE PRZEDSZKOLE NR 2 W WOŁOWICACH
 
 
 

Obchody dnia patrona 16.10.2017

     Dnia 16.10.2017 autokarami udaliśmy się do Kalwarii Zebrzydowskiej - Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego, które powstało na początku XVII wieku jako fundacja Mikołaja Zebrzydowskiego, a która należy dzisiaj do najciekawszych w Polsce założeń krajobrazowo-architektonicznych i do najczęściej uczęszczanych polskich miejsc pielgrzymkowych.


     Mieliśmy okazję zwiedzić Sanktuarium Kalwaryjskie, które składa się z barokowej bazyliki, z cudownym wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej, z klasztoru i zespołu kościołów i kaplic w stylu barokowym i manierystycznym, wkomponowanych w malowniczy krajobraz beskidzki i nazwanych dróżkami kalwaryjskimi. Sanktuarium to zostało zbudowane na wzór Drogi Krzyżowej Pana Jezusa w Jerozolimie. Jest to, więc "swoista kopia Kalwarii jerozolimskiej" z kaplicami do odprawiania rozważań o Męce Pańskiej i o tajemnicach z życia Matki Bożej. 1. XII. 1999 r. Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Przyczyniły się do tego walory krajobrazowe, kulturowe, artystyczne i kultowe Kalwarii.
     Słoneczna pogoda sprzyjała atmosferze kontemplacji, pozwoliła całej społeczności szkolnej poznać wzniosłą architekturę oraz malowniczy krajobraz beskidzki, a przede wszystkim przybliżyć miejsce tak bliskie Janowi Pawłowi II.

 

Copyright © 2017 SPO Wołowice | Wszystkie prawa zastrzeżone

Projekt i realizacja: CreativeDesign