ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY W WOŁOWICACH

logo-xs.png
 
SAMORZĄDOWE PRZEDSZKOLE NR 2 W WOŁOWICACH
 
 
 

Obchody dnia Patrona - 13. października 2014

13 paŸdziernika 2014 r., w ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły - Jana Pawła II, uczniowie, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy Zespołu Placówek Oświatowych w Wołowicach wzięli udział w wycieczce do Wadowic, miasta, w którym wychował się Karol Wojtyła. Głównym punktem zwiedzania było Muzeum - Dom Rodzinny Ojca Świętego, które przez ostatnie cztery lata zostało poddane gruntownemu remontowi. Na powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych i czterech kondygnacjach, mieliśmy okazję zobaczyć odtworzone mieszkanie, które przed wojną należało do rodziny Wojtyłów.

Podziwialiśmy zdjęcia z dzieciństwa papieża, jego rzeczy osobiste, pamiątki, rękopisy jego dzieł, różaniec, który Jan Paweł II dostał od papieża Jana XXIII, a nawet unikatową replikę drzwi świętych z Bazyliki św. Piotra w Rzymie oraz ogromną ilość kartek, w różnych językach, które pielgrzymi rzucali na grób Jana Pawła II w Watykanie. Widzieliśmy także pistolet, wypożyczony do Wadowic jedynie na trzy lata, z którego Ali Agca strzelał do Papieża w 1981 r. Jednak szczególne wrażenie i wzruszenie wywarło na nas pomieszczenie, które przypomina chwilę śmierci papieża. Umieszczono w nim Biblię Tysiąclecia, czytaną w ostatnich chwilach życia Jana Pawła II. Nad nią umieszczone są fotografie twarzy Karola Wojtyły, od dziecka do starca, które zmieniają się w rytmie bicia serca. Wystawa ta łączy elementy historii z nowoczesnością, gdyż w muzeum są rozmieszczone instalacje multimedialne w wielu językach świata, które umożliwiają osobom różnych narodowości na dokładne poznanie nauk papieża.
    Po zwiedzaniu Muzeum Jana Pawła II, udaliśmy się do Bazyliki Ofiarowania NMP, gdzie wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Świętej, koncelebrowanej przez ks. Józefa Sowę.
    Dzięki wizycie w Wadowicach, poznaliśmy na nowo historię świętego człowieka, od jego narodzin do śmierci, ponieważ Dom Jana Pawła II to nie jest zwykłe muzeum, to miejsce, w którym czuć obecność naszego papieża.

Agnieszka Sury

 

Copyright © 2017 SPO Wołowice | Wszystkie prawa zastrzeżone

Projekt i realizacja: CreativeDesign